تبلیغات
میثاق طلبگی - این رویداد واقعی است!

میثاق طلبگی
 
دعای فرج آیه قرآن تصادفی پخش زنده حرم وصیت شهدا
تاریخ روز اوقات شرعی

ذکر روزهای هفته
وضعیت یاهو مذهبی

Online User
شهید گمنامی كه پیكر خود را بعد از 31 سال به زادگاهش هدایت كرد

شهید گمنام 18 ساله اردكانی پس از 31 سال زادگاه خود را برای تدفین انتخاب كرد. تا در همین روزهای پر هیاهو، شهر  اردکان یزد به کرامتی دیگر از شهدا متبرک شود.

به گزارش رجانیوز، چند رویای صادقه و سپس آزمایش‌های ژنتیك از مادر شهید و دی ان ای پیكر شهید موجب شناسایی شهید احمد دهقانی در ادركان یزد شده است.

ماجرای احراز هویت یک شهید گمنام

بنابر اعلام کمیته جست‌‌جوی مفقودین شهدای 8 سال دفاع مقدس مقرر شده بود در تاریخ 25 فروردین 1392هم زمان با سالگرد شهادت حضرت زهرا(س) پیکر پاک 5 تن از شهدای گمنام 8 سال دفاع مقدس در شهر اردکان یزد به خاک سپرده شود، اما این مراسم با حواشی متعددی همراه بود.

چهار تن این عزیزان متعلق به عملیات‌های مناطق فاو و بستان بوده و فقط یک شهید متعلق به عملیات رمضان بود و این باعث شدعلی دهقانی که برادرش از شهدای مفقود عملیات رمضان بوده است را به فکر فرو ببرد.

علی دهقانی در تشریح  چگونگی شناسایی پیکر برادرشان به خبرگزاری دفاع مقدس گفت: با گذشت 31 سال از شهادت برادرم همیشه به دنبال خبری از ایشان بودیم، کسب اطلاع از تشییع این 5 شهید گمنام باز ما را بر آن داشت که برای کسب اطلاعی از برادرمان به کمیته جستجوی مفقودین سری بزنیم و خبری بگیریم، وقتی از اطلاعات منطقه شهادت و سال تولد این 5 تن از شهدا مطلع شدیم، حساسیتمان به موضوع بیشتر شد، به دلیل اینکه برادرمان در عملیات رمضان مفقود شده بود و ایشان در آن زمان 18 سالشان بود.

دهقانی در ادمه گفت: یک روز قبل از مراسم تشییع یکی از همکارانمان در سپاه به سراغ من آمد و گفت: یک خوابی دیده ام که مربوط به این شهداست و برادر شهید شما! وقتی داستان خواب را از ایشان جویا شدیم انگار دیگر به ما الهام شده بود که برادر شهیدمان در بین همین شهداست. با کمیته جستجوی مفقودین تماس گرفتیم و موضوع را توضیح دادیم و درخواست بررسی کردیم.

با همکاری های خوب کمیته جستجوی مفقودین آزمایشات و نمونه گیری های صورت گرفت که طی چند روز گذشته نتیجه آزمایشات را به ما اعلام کردند.

وی ادامه داد: به گفته کمیته جستجوی مفقودین، پیکر مطهر این شهید عزیزمان که در میدان امام خمینی (ره) شهر اردکان دفن شده است، متعلق به شهید احمد دهقانی احمد آبادی فرزند عبدالحسین می باشد.

این شهید بزرگوار از اهالی شهر احمد آباد اردکان بوده که در تاریخ ۲۳/۴/۶۱ در عملیات رمضان مفقود الاثر گردید و در تاریخ ۲۰/۱/۸۳ شهادت وی مورد تایید قرار گرفت و پیکر پاک این شهید بزرگوار به همراه ۴ تن از شهدای گمنام در تاریخ ۲۵/۱/۹۲ همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) در میدان امام خمینی (ره) اردکان به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شد.

 

گزارشی از این ماجرا

 

دانلود

فروردین امسال همزمان با شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها تابوت های بی نام و استخوان‌های بی نشان 5 شهید گمنام را مردم اردكان تا پارك ملی این شهر بدرقه كردند.

اگرچه گمنام بودند ولی شكوه نام‌شان و عظمت مقامشان هر دلی را شیفته و شیدایی كرده بود.

ولی از بین هزاران تشییع كننده كسی نمی دانست كه در بین یكی از این تابوت های سبك مربوط به احمد دهقانی نوجوان بسیجی 18 ساله ای است كه پس از 30 سال آهنگ بازگشت به شهر و وطنش را كرده است.

علی دهقانی برادر شهید:" شهید احمد دهقانی در عملیات رمضان در تاریخ 23 /4/ 1361  در منطقه عمومی شلمچه به شهادت رسید. با توجه به وضیعیت خاص عملیات رمضان امكان انتقال پیكر این شهید و بسیار از شهدای دیگر میسر نشد. چندین سال این عزیزان به صورت مفقود الاثر باقی ماندند تا اینكه در اوایل سال 1392 بحث تخصیص چند شهید به استان یزد و از جمله شهر اردكان مطرح شد .یكی از همشهری ها خواب دید كه یكی از شهدا اهل شهرستان اردكان است. ما امیدوار شدیم كه امكان دارد آن شهید شهید ما باشد. خواب های متعددی كه چند روز مانده به تشییع و حتی بعد از خاكسپاری مطرح شد ما به این نتیجه قطعی رسیدیم كه باید موضوع را از لحاظ علمی دنبال كنیم. بعد از ایام سوم و هفتم این شهیدان، خون مادر شهید دهقانی -  كه در قید حیات هستند -  به تهران برای آزمایش‌های ژنتیكی ارسال شد با نمونه dna  این شهید گمنام تطابق داشت و شهید گمنام مد نظر ما همان شهید احمد دهقانی احمد آبادی است."

تا قبل از این رویایی صادقه نمی شد دانست كه چند تكه استخوان او  كجا و در كدامین خاك، در كدامین تابوت و بر دوش كدامین تابوت تشییع شده است.

رضایی از تشییع كنندگان شهید از جمله افرادی است كه كرامت شهید بر او نمودار شده است:

"چند روز قبل از این كه شهدای گمنام را به  اردكان بیاورند، خواب دیدم كه 5 شهید گمنام را به اردكان آورده اند. سه تا تابوت را پایین گذاشته بودند و دو تابوت را هم روی آن. بالای یكی از این تابوت‌ها اسم نوشته بود به نام دهقان؛ به من گفته شد كه این شهید برای شهرستان اردكان و داداش همكار شماست."

با آمدن هر شهید گمنامی دل مادری می لرزد كه شاید كه پسرش باشد و دستان هر پدری می لرزد كه شاید این تكه استخوان كه مهمان خاك می‌شود، پاره تنش باشد. منتظر می‌ماند تا به خوابش بیاید و بگوید كه از سفر و غریبی برگشته است. شهید كه به شهادت آیات قرآن كریم زنده و حی و ناظر است بنا بر حكمتی كه نمی‌دانیم آهنگ آمدن به خانه و گمنامی‌اش می‌كند.

شهید احمد دهقانی همچون شهید ادیبی در كرمان، مسئولان تفحص و تشییع را به هدایت پیكرش به شهر و موطن خود هدایت كرده بود.

مزار شهید احمد دهقانی و چهار شهید دیگر در پارك شهر اردكان هم اكنون زیارتگاه عاشقان و عارفانی است كه می‌خواهند درس عاشق شدن را از شهیدان گمنام فرا بگیرند، درسی كه دیگر در كلاسی تدریس نمی شود و كمتر شاگردی در این مكتب زانو می‌زند.

مادر شهید

زندگی نامۀ شهید احمد دهقانی احمدآبادی

در سال 1344 هجری‌شمسی در خانواده‌ای مذهبی و كشاورز در احمدآباد اردكان، فرزندی پا به عرصۀ وجود نهاد كه بعدها شمعی شد فروزان،  فرا راه آنان كه تصمیم دارند آزاده باشند و با آزادگی زندگی كنند.

خانوادة عبدالحسین دهقانی نام رسول گرامی اسلام(ص) "احمد" را برای او انتخاب كردند و به تربیتش همّت گماشتند. گویا به آنها الهام شده بود كه این كودك  سرنوشتی دیگرخواهدداشت.

پدر متدیّن با دسترنج حاصل ازكار سخت كشاورزی و مادر متعهدش با تربیتی صحیح و ولایت مداری او را پرورش دادند و آمادۀ خدمت برای اسلام نمودند. او سوّمین فرزند خانواده بود.

6 ساله بود كه به مدرسه رفت. دورة ابتدایی را در دبستان احمدی احمدآباد با موفّقیّت به پایان رساند. سپس وارد مدرسة راهنمایی ابوریحان شد و پس از دو سال تحصیل، مشكلات زندگی و اقتصادی خانواده،‌او را بر آن داشت تا تحصیل را رها و به حرفه و شغل بنّایی روی آورد. احمد رشتة كاشی‌كاری را انتخاب كرد و خدمت به مردم را از این طریق شروع نمود. در كارهای خانه به مادر و در كار بیرون و كشاورزی كمك‌كار پدر بود.

در پیروزی انقلاب اسلامی ایران، كودكی 13 ساله بود. با این‌كه سن و سالی نداشت، همراه والدین و مردم منطقه در مراسم مذهبی و انقلاب شركت داشت. اهل نماز ، مسجد ، مجلس عزاداری امام حسین -علیه السّلام- ، مراسم دعا و قرآن بود. بی‌آزار بود و همه دوستش داشتند.

17 ساله بود كه تربیت صحیح و لقمة حلال و شیر پاك موجب شد كه نسبت به نیاز جبهه‌های جنگ احساس تكلیف كند؛ لذا در بسیج ثبت‌نام كرد و آموزش نظامی را فرا گرفت. سپس سنگرنشینی عشق را برگزید و حضور در جبهه و سنگرهای عزّت و شرف را بر آغوش خانواده و بستر نرم ترجیح داد.

سرانجام در سال 1361 در منطقة عملیّاتی شلمچه به شدّت مجروح شد. به علّت آتش پر حجم دشمن و اوضاع نا مناسب منطقه، امکان انتقال پیكر پاكش به پشت جبهه میسّر نگردیدو به تأسّی از ارباب بی‌كفن خویش، حضرت ابا عبدالله الحسین -علیه السّلام-، هنوز جسم پاكش به خاك سپرده نشده و پدر و مادر و عزیزانش چشم به راه او هستند و به عنوان شهید مفقود و جاویدالاثر باقی است.

فقط در تاریخ 3/2/1382 در گلزار شهدای احمدآباد اردكان به یاد او صورت قبری بسته شد تا اثر و نشانه‌ای باشد برای هدایت آنان كه عاشق آزادگی و شهادتند.

قسمتی از وصیت نامه شهید احمد دهقانی:

«مادر! هر وقت به یاد من افتادی و خواستی گریه کنی و یا بر سر قبرم بیایی، آن لحظه به یاد امام حسین -علیه السّلام- باش که در آن زمان چگونه با یزید برای آزادی مسلمانان از زیر سلطه، خود و فرزندانش را دو دستی تقدیم حق کرد … بدانید که فرزندی که برای حق و در راه حق، شهید شده است، باعث سرافرازی است و اسلام با این خون‌ها پایدار است..»

طبقه بندی: باشهداء تاشهداء، 
برچسب ها: شهید، شهید گمنام، مادر شهید، داستان واقعی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 تیر 1392 توسط حمید واثق
ذکر کاشف الکرب آیه قرآن ساعت فلش مذهبی حدیث موضوعی مهدویت امام زمان (عج)
دانشنامه عاشورا \ جنگ دفاع مقدس
پیج رنک گوگل
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}